BLOG Son Yazılar

Albert Einstein ve İzafiyet Teorisi

Albert Einstein, görecelik teorisini anlatırken, zamanın bazı etkilerle yavaşlayıp hızlanacağından bahsetmiştir. Diğer bir tabirle zamanın genişlemesini anlatır. Zamanı değiştirebilen bu etkilerden biri de hızdır. Bir nesne veya insan ne kadar hızlı hareket ederse zaman onun için daha yavaş geçer. Ancak hızın zaman üzerindeki tesiri o kadar azdır ki küçük hız farklarında bunu anlamak mümkün değildir.
Günümüzde Einsein’in bu teorisi kanıtlanmış bir gerçektir. Kanıt olarak da bilim insanları uzaydan dünyaya gelen kozmik ışınların bozulmadan dünyaya ulaşabilmesini göstermektedir. Şöyle ki, bu küçük kozmik parçacıkların, dünyada üretildiğinde kısa sürede bozulup yok olmasına rağmen, uzayda on binlerce yıl yolculuk edip bozulmadan dünyaya ulaşabildikleri görülmektedir. Bu demek oluyor ki. kozmik ışınlar uzayda ışık hızıyla hareket ettiklerinden, zaman onlar için çok yavaş ilerliyor. Yani uzayda bir kaç dakika olan bir yolculuk, dünyada bizler için binlerce yıl sürüyor demektir.
Bilimsel gelişmeler daha neleri bize öğretir bilinmez ama, zamanın bile bu kadar karmaşık ve bilinmez olduğu bir dünyada, hayatımızı küçük hesaplar, hırslar, basit karmaşalarla geçirmek ne kadar doğru ve anlamlı diye düşünmemek elde değil.

1 views kez okundu

0 Yorum yapıldı

Paylaş : Facebook | Twitter | Instagram | TumblrSosyal Medya

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.