BLOG Son Yazılar

Barış Manço’nun Spikere Cevabı

Barış Manço Fransa’da bir televizyon kanalının sohbet programında canlı yayın konuğudur. Yayının spikeri küstah bir Türk düşmanı olduğu için sürekli Türklerin barbar, vahşi ve medeniyetten uzak olduklarını söylemektedir.
Barış Manço bu duruma daha fazla seyirci kalamaz ve spikere “yanınızda kağıt para var mı” diye sorar. Şaşıran spiker çaresiz paraları çıkarır. Manço, paralardaki resimleri sormaya başlar. “Bu kim?” Spiker sayar “Bu falanca general, falanca amiral, falanca komutan..”
Daha sonra Barış Manço cebindeki Türk paralarını çıkarır ve saymaya başlar;
“Bu parada fotografı olan kişi Mehmet Akif Ersoy’dur, Şairdir.” “Bu fotoğraftaki kişi, Mevlana’dır ve Düşünürdür.” “Bu resim ise Fatih Sultan Mehmet’e aittir ve Adaletin sembolüdür. ” “Bu paradaki fotoğraf Mustafa Kemal Atatürk’tür ‘Yurtta barış dünyada barış’ demiştir.”
“Biz Türkler, ince ruhlu, medeni, kibar insanlar olduğumuzdan paralarımıza, şair, düşünür, bilim adamlarının fotoğraflarını bastık. Siz Fransızlar barbarve vahşi olduğunuzdan hep savaş adamlarını basmışsınız.”
Bu müthiş cevaptan sonra, yayın kesilir ve o spiker yayından alınır. Yerine gelen spiker Barış Manço’dan Özür diler ve yayın devam eder.

2 views kez okundu

0 Yorum yapıldı

Paylaş : Facebook | Twitter | Instagram | TumblrSosyal Medya

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.