BLOG Son Yazılar

Batman Sohbet

Tarihi Sümerlere kadar uzanan, Güneydoğu Anadolu’nun doğa harikası şehri Batman, tarihsel anıtları, mağaraları ve antik kent Hasankeyf ile tarihi geçmişin korunduğu güzide illerimizden biridir.
Dicle Nehri’nin aktığı topraklarda, uzak Akdeniz iklimi ve yeşilin bol olması nedeniyle hayvancılık ve tarım faaliyetleri gelişme göstermiştir.
1940 yılında bulunan petrol, Batman ve civarına büyük umut olmuş, ekonomik ve sosyal hayata tesir etmiştir. Ne yazık ki politik nedenlerden dolayı bu durum kısa sürmüş,işsizlik ve nesiller arası çatışma artmıştır. Ancak son yıllarda yapılan yatırımlarla sanayi ve inşaat sektörünün gelişmesi, Batman ilinin hızla ilerlemesine ve büyük göçler almasına katkı sağlamıştır.
Batman’ın diğer bir zenginliği de yemek kültürüdür. Kavurma, kebap gibi etli yemekler en dikkat çekenlerdir. Şehre geldiğimizde misafir perver insanının kendi elleriyle yaptıkları Tandır ekmeğinin tadına bakmak, yüzümüzü güldürecek hoş sohbetlerinden de nasibimizi almak Batman’ın en keyifli yönlerinden biri olacaktır.

3 views kez okundu

0 Yorum yapıldı

Paylaş : Facebook | Twitter | Instagram | TumblrSosyal Medya

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.