BLOG Son Yazılar

Bayram ve sohbet

 

Ne güzeldi  o eski bayramlar… Bayram sabahı annem kahvaltı masasını hazırlardı. Babanız bayram namazından gelene kadar hepimiz orucuz, sonra  hep birlikte masaya oturup kahvaltımızı yapacağız derdi. Babam gelir gelmez hemen sıraya girer önce babamın sonra annemin ellerini öperdik.  kahvaltımızı pür neşe içince yapar giyinir büyüklerimizi ziyarete giderdik. Bu  ritual her evde bu şekilde gerçekleşirdi sanırım. Komşu ziyaretlerinde koyu bir sohbete dalınır,  komşular birbirleriyle daha yakın ilişkiler kurarlardı.  Şimdi artık bayramlar anlamını tatile dönüştürdü. Artık bayramlar da büyükleri ziyaret etmek  yerine tatil yorelerine gidilir oldu. Komşularla sohbet kalmadığı gibi komşularımızı tanımaz olduk. O bayram neşesini, sevincini kaybettik. Keşke o eski gunleri yeniden yaşayabilsek,  yaşatabilsek.

4 views kez okundu

1 Yorum yapıldı

Paylaş : Facebook | Twitter | Instagram | TumblrSosyal Medya

 • 04/24/2017 / 14:46
  Melis

  Basima cekicle vursan heralde daha az darbe almis olurdum.
  Komsularini tanimayan derken, sanki beni tarif ettin ((:
  Daha onceleri nasildi bilmem ama, bayram cogumuz icin ya angaryalar butunu ya da tatil firsati. Bunu bu kadar acik sekilde soylemis olmam kabalik olarak gorulebilir. Benim gozlemlerim bu yonde.
  Bayramlar nasil ozel olur ? Kulturel ya da inanis olarak, deger vermeyle. Kendimize dahi deger vermeyi bilmeyen insanlar olarak, bizden bu ozel gunlere ya da ziyaretcilere, ya da ziyarete gittigimiz kisilere deger vermemizi istemek, biraz acimasizlik olmuyor mu ?

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.