BLOG Son Yazılar

Harese nedir?

Çölde yaşayan insaların en önemli ulaşım araçlarının develer olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle gece ve günduz arasındaki sıcaklık farklarına ve uzun sureli susuzluğa dayanıklı hayvanlardır develer. Yaklaşık üç hafta boyunca açlığa ve susuzluğa dayanabilirler. Develerin çölde çok sevdikleri bir diken vardır. O dikeni görür görmez  çiğnemeye başlarlar. Fakat diken öyle sert ve sivridir ki dillerinde yaralar açar. O yaralardan akan kan, dikenin tadına karışınca devenin daha çok hoşuna gider. Dikeni çiğnedikçe kan akar, kan aktıkça tadı daha da güzelleşen dikenleri çiğnemeye devam eden deve bir sure sonra kan kaybından hayatını kaybeder. Bu olaya da HARESE adı verilir. Zulfu Livanelinin  Huzursuzluk adlı kitabında çok daha detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

1 views kez okundu

1 Yorum yapıldı

Paylaş : Facebook | Twitter | Instagram | TumblrSosyal Medya

  • 04/24/2017 / 15:01
    Melis

    Harese.. O kadar oyun oynamama ragmen, bu kelimeyi ilk defa duydum. Ama cok heveslenme, yine de Livaneli’nin kitabini almak icimden gelmiyor ((:
    Belki dikenin icinde bagimlilik yapan baska maddeler vardir.. Ya da cidden kanla karisinca cok mu vazgecilmez oluyor ? Hayvanlarin dogustan gelen guduleri hep hayatta kalmaya yoneliktir. Deve niye boyle yapmis ki.. Sasirdim. Ben de kendine zarar vermekten keyif alan tek canli INSAN sanirdim. Bir de atese dogru ucan pervaleneler. Vay deve vayyy… Sen de bizdenmissin ha.

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.