BLOG Son Yazılar

Hayvanlar ve Sohbet

Sohbetin sadece insan insana yapılan bir eylem olduğunu mu sanıyorsunuz? Bu yanılgıya düşenlerin veya aksini iddia edenlerin bir sokak kedisinin kafasını okşaması yeterlidir. O vakit kişi görecektir ki sohbet sadece insanla olmuyor.
Bu konuda Peygamberimiz Hazreti Muhammed şöyle buyurmuştur;
-“Bir kimse sırf ALLAH rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır”
Bütün canlılara şefkat göstermek, iyilikte bulunmak bizim hem kültürümüzde hem de inançlarımızda büyük öneme sahiptir. Hadis alimlerinden olan Buhari de; bu yetim mevzusunun insanla sınırlı kalmadığını; hayvanların da yetim olabileceğini yazmıştır.
Nerede bir aç insan görürseniz yardımda bulununuz. Dilenmesine fırsat vermeden karnını doyurunuz.
Nerede bir aç hayvan görürseniz bir kap artık yemek bile bıraksanız onlar size duacı olacaktır.
Sohbet sadece insan insana olamaz; olmamalı. Birlikte; geçici olarak paylastığımız dünyada var olan her canlıyla olmalıdır.

2 views kez okundu

3 Yorum yapıldı

Paylaş : Facebook | Twitter | Instagram | TumblrSosyal Medya

 • 07/31/2017 / 03:12
  RehBeR

  hayvan sevmeyen insan sevmez.. hayvanseverlerin sohbet edebildiği hayvanlar ile alakalı sohbetlerin olması çok güzel. emeğinize sağlık…

 • 11/24/2017 / 21:16
  Nevin

  Selamlar.ben tam bir hayvan delisiyim.onlari cok seviyorum.cevremdeki kedi ve köpeklere elimden geldigince yardm etmeye calisiyorum.duyarli insanlar cogaldi coksukur.mama ve su koyanlar var.ama kotulerde cok neyazikki.su kaplarıni yaptigimiz karton yuvalari bozup atanlarda cok.nefret ediyorim onlardan.hicmi empati yapmazsn ey iinsanoglu

 • 05/04/2018 / 15:51
  Cansu

  Birlik olmali cogalmaliyiz kotu ve marhametsiz insanlara karsi okadar coklar ki

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.