BLOG Son Yazılar

Kurallar ve biz

Hayatımız boyunca pek çok kurallara uyarız. Ailemizin koyduğu kurallar, okullarımızın koyduğu kurallar toplumda uymamız gereken kurallar…Ve trafik kuralları. Bu kuralların hepsi önemli olmasına rağmen bence en önemlisi Trafik kurallarıdır. Trafik kurallarına gerek yayalar gerek sürücüler  olarak çok dikkat etmemiz  gerekir.  Bazı sürücüler,  ellerinde telefonlarla sohbet ederek trafik akışını bozdukları gibi dikkatsizlikleri nedeniyle bazen ölümlü kazalara da neden olabiliyorlar. Yayalar da aynı şekilde ellerinde telefonla sohbet ederek  yururken gelen arabanın farkında olmayarak kaza geçiriyorlar. Kurallara uyarak mutlu bireyler olmak elimizde. Unutmayalım ki bizim özgürlüğümüzün başladığı yerde başkalarının özgürlüğü sona erer.

2 views kez okundu

1 Yorum yapıldı

Paylaş : Facebook | Twitter | Instagram | TumblrSosyal Medya

 • 04/24/2017 / 14:25
  Melis

  Kurallar iyi guzel de, kurallari koyanlarin illa ki tecrube ettiklerini sanmiyorum. Maymun deneyi var, bilirsin. Kisaca bahsedeyim.Ya da yayinlanmis olanlardan alinti yapayim. Ne demek sitedigim daha anlasilir olacaktir. Tabi bu soyledigim trafik kurallari gibi neden-sonuc iliskileri acik olan kurallar icin gecerli degil.

  Bir kafese beş maymun koyarlar. Ortaya bir merdiven ve tepesine de iple bağlı bir salkım muz asarlar. Her bir maymun merdivene çıkıp muza ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkarlar…
  Her maymun aynı denemeye giriştiğinde buz gibi soğuk su ile ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda ıslanmayı tecrübe etmiş olurlar. Bir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diğerleri tarafından engellenmeye başlanır.
  Suyu kapatıp maymunlardan biri dışarı alınıp yerine yeni bir maymun konur. Yeni maymunun ilk yaptığı iş muzlara ulaşmak için merivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu döverler.
  Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha kafesten alınır ve yerine yeni bir maymun konur. Ve merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu ikinci yeni maymunu en şiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur.
  Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Üçüncü yeni gelen maymunda ilk atağında cezalandırılır. İlk gelen iki maymunun yeni geleni niye dövdükleri konusunda bir fikirleri yoktur ama dövmektedirler.
  Son olarak da kafesteki ıslanan son maymun olan dördüncü ve beşinci de değiştirilir. Tepelerinde bir salkım muz asılı olduğu halde artık hiçbir maymun merdivene yaklaşıp muzları almak için hamle yapamamaktadır.

  NEDEN mi?
  Çünkü, burada işler böyle gelmiş ve böyle gitmelidir…
  Çünkü buna organizasyonel negatif öğrenme denir… Insanoğlu için de tüm bunlar aynen geçerlidir.

  Hayatimizda yer eden , zaman zaman yasamimizi zorlastiran kurallarin def edilmesi temennisiyle..

Yorumlarınız yönetici onayından sonra yayınlanacaktır.